Ana SayfaTürkiyeŞiddetli patlama sonrası ada ikiye bölündü! Dehşet görüntü uydu fotoğraflarında

Şiddetli patlama sonrası ada ikiye bölündü! Dehşet görüntü uydu fotoğraflarında

Güney Pasifik’teki ada ülkesi Tonga’nın Hunga Ha’apai Adası’nda meydana gelen ve birçok ülkede tsunami riski oluşmasına neden olan su altı volkanı patlamasının şiddeti uzaydan çekilen görüntülere de yansıdı.

Güney Pasifik’te Tonga açıklarında dün Deniz altında bulunan dev bir volkanın patlaması tüm dünyada korku yarattı. Ada ülkesi Tonga’nın 65 kilometre uzaklığında yaşanan patlama 1.2 metrelik bir tsunami dalgası oluşturdu. 800 km uzaktaki Fiji ve 2300 kilometre uzaktaki Yeni Zelanda’da da patlama ses olarak duyulan patlama uygu görüntülerine de yansıdı.

Patlamanın öncesi ve sonrasına ait paylaşılan uydu görüntülerinde, patlamadan tam bir hafta önce adada hareketlilik olduğu ve volkandan dumanlar yükseldiği görülüyor.

Uzmanların bin yılda bir görülecek bir olay olarak nitelediği patlama Tonga’ya 2 bin 300 kilometre mesafedeki Yeni Zelanda’dan da duyuldu.

ABD kıyılarında Hawaii’den Alaska’ya kadar da dalga uyarısı yapıldı.
Aralarında Kanada, Avustralya, ABD, Şili, Peru, Ekvador, Yeni Zelanda, Fiji ve Japonya’nın da bulunduğu birçok ülkede tsunami riski oluşurken, 105 bin nüfuslu Tonga’da iletişim hattı kesintilerinin sürdüğü öğrenildi.

Tsunami uyarısının yapıldığı ülkelerde dalgalar yükselirken, sosyal medyada paylaşılan görüntülerde çevredekilerin panikle kaçıştığı görüldü. Tsunami alarmı dün kaldırıldı.

Şu ana dek Tonga’dan herhangi bir ölü ya da yaralı haberi gelmedi. Ülkenin 105 bin sakininin küresel iletişimleri, telefon ve internet bağlantılarının zarar görmesinin ardından sekteye uğramış durumda Yetkililerin patlamanın meydana geldiği bölgedeki adalarda oturanlarla temasa geçmek için çabaları sürüyor.

Must Read

spot_img