Kitaplık kurmak, tapınak yapmak kadar kutsaldır

” Kitaplık kurmak tapınak yapmak kadar kutsaldır.” demiş Victor Hugo . Demiş demesine de bugün bir alışveriş merkezinde zaman geçirirken dikkat ettim ki bütün mağazalar dolu , her kafe tıklım tıklım , her mağazanın kasasında ödeme yapmak için uzun kuyruklar beklenirken , kitap almak için girdiğiniz bir mağaza, alışveriş merkezinin en sakin yeri olarak karşınıza çıkıyor. Özellikle de bizim ülkemizde kitap okuma alışkanlığı maalesef kazandırılamadı insanlara. Çoğumuzun evinde düzenli bir şekilde yeni kitaplar eklediğimiz , arada bir düzenlemek bahanesi ile okuduğumuz eski kitaplara bile göz atmanın zevkini yaşadığımız bir kitaplığımız yoktur. Oysa ki bu alışkanlığın çok küçük yaşlarda bize kazandırılmış olması, hatta bunun bir tutkuya bir heyecana dönüşmüş olması gerekmez miydi ?  Ne güzel demiş Ovidius  ” Yetişen zekaları kitaplarla beslemeyen uluslar yıkılmaya mahkumdurlar. “

Peki neden bu kadar önemli kitap okuma alışkanlığımızın olması , nedir bu kitap okumanın faydaları diyecek olursanız hemen sıralayayım size faydalarını ;

 • Beynimizin gelişmesi sağlar : Kitap okurken kelimeler ve hikayelere odaklanıp , arttırdığımız konsantrasyonumuz beynimizin uyarılmasını ve egzersiz yapmasını sağlar.
 • Hafızamızı güçlendirir : Kitaplarda bahsedilen çeşit çeşit karakterleri, onların detaylı betimlemelerini , isimlerini gözümüzde canlandırıp , aklımız da tutalım derken hafızamızı güçlendiriyoruz aslında.
 • Stresimizi azaltır : Günlük hayatın stresinden , telaşesinden bir an olsun uzaklaşıp, başka başka hikayelerde dolaştırır .
 • Kelime dağarcığımızı genişletir : Hiç kimse kendi ana dili bile olsa dilde ki tüm kelimeleri bilip kullanamaz . O yüzden sürekli yeni kelimeler ekler kelime hazinesine bunu yapmanın en iyi yolu da çok kitap okumaktır.
 • Genel kültürümüzü arttırır : Sürekli kitap okuyan biri , sürekli yeni coğrafyalarda yeni insanlarla geziyor demektir. Bu da sürekli bir şeyler öğrenmek anlamına gelir.
 • Empati kurma yeteneğimizi geliştirir : Olaylara farklı perspektiflerden bakmamızı sağlar. Çok kitap okumak , çok hayatlar tanımak demektir.
 • Hayal gücümüzü geliştirir : Okuduklarımızı hayal dünyamızda sürekli canlandırmamız hayal gücümü
  Kitap Okumak
  okumanın faydaları

  zü sürekli kullanmamız ve ona egzersizler yaptırdığımız anlamına gelir.

Bu liste daha uzar gider. Gördüğünüz gibi bir çok olağanüstü faydası var kitap okumanın. Lütfen bu alışkanlığı kazanmak için biraz çaba gösterelim. Kendimize uygun, hoşlandığımız türlerde kitaplar edinip başlayalım. Hiç bir zaman geç değildir.

Benzer Haberler

- Advertisement -

Son Haberler