Eft ve Havale Nedir? Arasındaki Farklar?

Günümüzde bankacılık sistemleri teknolojiyi kullanmakta birbirleri ile yarışmaktadır. Gişelerin yoğunluğunu ve personel giderlerini en aza indirmeyi hedefleyen bankalar İnternet bankacılığına büyük önem vermektedir. Hatta kullanıcılara sosyal medya uygulamalarından bile EFT ve Havale yapma imkanı sunan bankalar bile bulunmaktadır. Tabi bu durumda güvenlik üst seviyede olmalı ki kullanıcılar dolandırıcıların direkt hedefi haline gelmemeli. Güvenlik demişken internet şubesi kullananlar mutlaka ama mutlaka cep telefonlarına sms onayı hizmetini kullanmalı, yabancı bilgisayarlardan internet şubesine giriş yapmamalı (örneğin internet cafelerden) ve parolanızı sık sık güncellemelisiniz.

Bankaların internet ve cep şubelerini kullanmak benim gibi yaklaşık 13-14 senedir kullananlar bilirler gerçekten çok hızlı ve güzel bir hizmet, ayrıca gişeden yapacağınız ücretli işlemleri çok cüzi bir fiyata hatta ücretsiz bile gerçekleştirebiliyorsunuz.

Şu an gündem de olan Garanti bankasını hizmeti “Garanti One” gerçekten çok güzel bir uygulama. Çok kullanışlı olmasının yanı sıra bir çok işlemi ücret ödemeden gerçekleştirebiliyor, finans takibi yapabiliyor ödemelerinizi takip edebiliyorsunuz.

Gelelim EFT ve HAVALE arasındaki farka;

EFT; müşterisi olduğunuz banka haricinde başka bir banka müşterisi hesabına gönderdiğin para anlamına gelmektedir. İşleyişi şöyle: Para göndereceğiniz kişinin IBAN veya  Şube ve hesap numarasını alıyorsunuz, Para gönderme adımına girerek EFT işlemini seçiyorsunuz. Tekrarlıyorum EFT kullandığınız banka haricindeki bankalara yapılan para transferini yapar. Yani Siz Garanti Bankası internet şubesi üzerinden para göndereceksiniz, ama para göndereceğiniz kişinin hesabı Finansbank ise EFT işlemini seçiyorsunuz. IBAN veya Hesap bilgilerini giriyorsunuz isim soy isim bilgilerini giriyorsunuz ve tutarı girdikten sonra kontrol ederek tabi gönder dediğinizde alıcının banka sistemine ve ardından şube ekranlarına düşüyor. Baştan belirteyim EFT sistemi Havale ye göre paranın alıcıya ulaşması biraz uzun sürer. Bu süre havale de anında gerçekleşir. Şube ekranına düştükten sonra şube çalışanı hesap bilgileri ile sizin girdiğiniz alıcı adı soyadı uyuşuyor mu diye kontrol ediyor daha sonra onaylıyor. İşte bu onay süreci uzun sürmesine neden oluyor.

HAVALE; Müşterisi olduğunuz bankanın bir başka şubesine para transferi anlamına gelmekte. Yani Siz Garanti Bankası Ankara şubesi  müşterisisiniz ve alıcı da Garanti bankası Kars Şubesi müşterisi diyelim o zaman Para Transferi adımından HAVALE işlemini seçiyorsunuz ve hesap numarasını girmeniz yeterli oluyor. Havale sistemini EFT den ayıran bir özellikte Hesap numarasını girdiğiniz zaman alıcının adı ve soyadını anında görebiliyorsunuz ki bu hemen hemen bütün bankaların havale işlemlerinde mevcut.

Benzer Haberler

- Advertisement -

Son Haberler