Ana SayfaGenelAraç Alıp Satarken Dolandırılmayın

Araç Alıp Satarken Dolandırılmayın

Hayatımızda her zaman bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanma ihtiyacımız olmuştur. Dolmuşlar, otobüsler, tren, metro, metrobüs, taksi vs. gibi araçlar hayatın vazgeçilmezi haline geldiği aşikar. Çok eskilere dayanan toplu taşımacılık şimdilerde günümüz teknolojisine ayak uydurarak uçan arabalara kadar geldi.

Peki toplu taşıma araçlarını kullanmayanlar ne yapıyor? Kendine ait bir araba satın alma hayali kuruyor. İnternetten araştırmaya başlıyor ve beğendiği bir arabayı almaya kara veriyor.

Arabayı almadan önce yapılacak işlemler, computest, değişen boya vs. gibi teferruatlı ama yapılması uzmanlar tarafından mutlaka tavsiye edilen bu işlemleri yaptıktan sonra işin en can alıcı kısmına yani Noter huzurunda devir yapmaya geliyor.

Şimdi sadece satıyormuşuz gibi anlattım ama satarken de alırken de dikkat edilmesi gereken bazı konular var. Yıllarca biriktirdiğimiz emeğimizi alçak bir dolandırıcıya kaptırmayı kim ister?

Eğer araç alıyorsanız; Alacağınız aracın önce km’si ile oynama yapılmış mı ona bakmanızı öneririm. Şimdilerde çoğu dolandırıcı 250.000 km’deki aracı 100.000 km ye düşürüp buradan büyük kâr elde ediyorlar. Daha sonra araçta kaporta kısmında değişen veya boyalı parçası olup olmadığı kontrol edilmeli bunun yanında Hasar sorgulayarak ta bu kontrol mekanizmasını güçlendirilmeli. Ekstra olarak bir sigortacınınz varsa ona daha önceki sahipleri hakkında bilgi almayı da ihmal etmeyin derim.

Eğer Araç Satıyorsanız; işte can alıcı nokta..! kendi yaşadığım bir anımı anlatacağım. internet sitesine ilana koyduğum bir aracımı satın almak için arayan birisi noter önünde buluşma randevusu verdi. Noterin kapanmasına 1,5-2 saat var. Noterin önünde buluştuk 2 kişi gelmişlerdi ve aracı incelemeye başladılar. Sanki aracın hakkında daha önce bilgileri varmış gibi davrandıklarını hissettim. O an dikkatli olmam gerektiğini düşünmeye başladım. pazarlık bittikten sonra iş ödemeye geldi ve Noterden sıra numarası aldıktan sonra ödemeyi banka hesabıma aracın plakası ve satış işlemi açıklamasıyla birlikte A şahısının banka hesabından benim hesabıma para transferi kuruşu kuruşuna yapıldı. Ben parayı hesabımda gördüm. Dikkatli olmam gerekiyor ya 🙂 banka hesabıma gelen parayı diğer banka hesabıma gönderdim ki belki çekerler diye.. 🙂 Nasıl çekeceklerse?

Neyse Sıra numaramız yandı ve aracın satışını vermek üzere kimlikleri noter personeline uzattık. İşte şimdi can alıcı noktadayız….! Dikkat… 🙂

O an banka hesabıma gelen paranın kimden gönderildiğine baktım ve A şahsından geldiğini gördüm. Ama uzatılan kimliklerden biri benim diğeri B şahsının.

Orada hemen işlemi durdurmak için müdahale etme kararı aldım ve hayır olamaaaaaz diyerek…. tabi böyle bağırmadım ama işlemi yapamayacağımızı kibar bir dille anlattım. Bu 2 arkadaş biz dolandırıcı mıyız, biz hiç böyle bir şeyle karşılaşmadık falan filan yaygara kopardılar. Bende gayet rahat bir şekilde istemiyorsanız paranızı hemen iade edebilirim almak zorunda değilsiniz dedim. Tepkileri büyümeye başladı, Noter katibi araya girdi ve bana Parayı gönderen de alan da burada korkmana ne gerek var diyerek beni uyardı. (çok akıllı ya arkadaş) Ben de katibe döndüm ve buradan çıktıktan sonra ikisinin de burada olduğunu ispatlamam sizce kaç yıl sürer dedim. Katip kalakaldı.

Noter personeli alıcılara dönerek tepki göstermenize gerek yok, B şahsına sen aracı alırken nakit olarak paramı ödedim diyeceksin, Parayı gönderen A şahsı da ben paramı ödedim, aracın satışını vermedi derseniz bu adam hiç bir şey ispatlayamaz. Satış sözleşmesini arkasına eğer Ben parayı gönderdim B şahsı da satışı üzerine aldı yazıp imzalarsanız sorun olmaz dedi. Bende aynen katılıyorum dedim ve zar zor, homurdanarak imzaladı ve satışı gerçekleştirdik.

Siz siz olun bu şekilde yapılan dolandırıcılığa uğramayın. Dikkat edin. Sağlıcakla….

Must Read

spot_img